Koronawirus u bram- zasady postępowania


Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlokły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, Włoszech).

Zgodnie z aktualnie obowiązującą procedurą  wszyscy powracający z zagrożonych terenów,  nawet bez objawów  wskazujących na podejrzenie zakażenia powinni pozostać w domowej kwarantannie i poinformować Stację sanitarno-epidemiologiczną w Starogardzie gdańskim tel. 58 562 40 11, tel. alarmowy 699 670-418 o swojej sytuacji.

Jeżeli wystąpiłyby objawy mogące sugerować zakażenie koronawirusem, to  pacjent powinien udać  się bezpośrednio do Szpitala Zakaźnego w Gdańsku lub Gdyni.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na  koronawirusa Gminny Ośrodek Zdrowia prosi o  przestrzeganie poniższych zaleceń.

Zdjęcie: Shutterstock

Skip to content