Zbadaj swoje stawy


Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba autoimmunologiczna, której przyczyny nie są do końca znane. Ważna jest szybka diagnoza i leczenie, bo im wcześniej zostanie wdrożona terapia, tym chory ma większą szansę na zachowanie sprawności ruchowej i w miarę normalne życie.
Przypomnijmy, na postawienie szybkiej diagnozy szansę mają także pacjenci Gminnego Ośrodka Zdrowia w Skarszewach, bowiem nasza placówka od kilku miesięcy uczestniczy w realizacji programu pn. „Wczesne Wykrywanie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów”, który prowadzony jest przez Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o.

– Osoby, które nie zostały jeszcze zdiagnozowane, a podejrzewające u siebie początek reumatoidalnego zapalenia stawów, mogą rejestrować się Gminnym Ośrodku Zdrowia w Skarszewach lub filii w Pogódkach – mówi Cecylia Hinz, koordynator GOZ. – Pierwszym etapem będzie wywiad przeprowadzony przez pielęgniarkę. Jeżeli w wyniku analizy potwierdzą się powody do niepokoju, pacjent zostanie skierowany do lekarza, który na podstawie pogłębionego wywiadu i badania skieruje na wskazane w programie badania laboratoryjne.

Po tej wstępnej diagnostyce pacjent spełniający kryteria  podejrzenia  RZS zostanie skierowany do specjalistycznej poradni reumatologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o., która prowadzi w/w program (krótki termin oczekiwania na wizytę w ramach programu).

Ważna wskazówka dla pacjentów – rejestrując się w GOZ prosimy o podanie informacji o chęci skorzystania z programu RZS.

logo GOZ Skarszewy
Dworcowa 11, 83-250 Skarszewy
tel. 58 588 27 38, 58 562 20 59
58 562 20 63, 58 588 25 00
fax. 58 588 24 93

Filia Pogódki
ul. Sambora 2, 83-236 Pogódki
tel. 58 588 11 21


REJESTRACJA INTERNETOWA
Skip to content