Certyfikat akredytacyjny


Skarszewy, dn. 22.09.2022 r.

Z przyjemnością informuję, że w wyniku przeprowadzonej 13 lipca 2022 r. w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Skarszewach wizyty akredytacyjnej uzyskaliśmy po raz drugi certyfikat akredytacyjny. Mamy powody do zadowolenia zważywszy, że na około 22 tys. przychodni w Polce, aktualnie tylko 193 placówki wdrożyły standardy akredytacyjne i uzyskały to cenne wyróżnienie.

Czym jest akredytacja dla przychodni?

Program Akredytacji Podstawowej Opieki Zdrowotnej został po raz pierwszy w Polsce opracowany w 2002 roku przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, znowelizowany i wprowadzony 7 kwietnia 2011 roku.

Narzędziem oceny akredytacyjnej są standardy opracowane przez trzy współdziałające organizacje: Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej. Wymogi akredytacyjne w formie standardów dotyczą kluczowych obszarów udzielania świadczeń w POZ m.in.: bezpieczeństwa, wszechstronności opieki, zapewnienia ciągłości świadczeń pomiędzy różnymi podmiotami sprawującymi opiekę nad pacjentem, promocji i edukacji zdrowotnej oraz jakości dokumentacji medycznej.
Zestaw standardów zawiera 123 punktowane wymagania, zgrupowane w 8 działach obejmujących funkcjonowanie jednostki i odpowiadających kluczowym obszarom udzielania świadczeń w zakresie medycyny rodzinnej. Standardy promują sprawną organizację, respektowanie oczekiwań i opinii. Świadczeniodawcom stwarzają możliwość sprawdzenia jak pracują, a także na dokonywanie pomiaru i prowadzenie analizy własnej działalności medycznej. Nasze działania profilaktyczne to między innymi aktualnie realizowane szczepienia przeciwko grypie dla populacji 60+.
Realizacja standardów wymaga zaangażowania całej kadry medycznej, która jest regularnie szkolona.

Zdaję sobie sprawę, że mimo realizowanych standardów i starań całego zespołu pracowników, znajdą się sceptycy naszej działalności. Jednak z analiz wynika, że coraz częściej pacjenci z sąsiednich gmin ze względu na lepszą dostępność do lekarzy wybierają właśnie naszą placówkę. Mamy też dużą i łatwą dostępność do diagnostyki laboratoryjnej. Rocznie realizujemy około 60 tyś. porad, w tym około 500 domowych wizyt lekarskich, co przy tak małej populacji jest bardzo wysokim wskaźnikiem i nie uszło uwadze wizytatorów Centrum Monitorowania Jakości oceniających naszą pracę.

Bardzo dziękuję naszym Pacjentom za zaufanie, pomoc w zbieraniu opinii, dzięki którym możemy poprawiać swoje działania.

Bardzo dziękuję za zaangażowanie w realizację standardów akredytacyjnych całemu personelowi Gminnego Ośrodka Zdrowia w Skarszewach.                                                                              

Joanna Piankowska

Dyrektor

logo GOZ Skarszewy
Dworcowa 11, 83-250 Skarszewy
tel. 58 588 27 38, 58 562 20 59
58 562 20 63, 58 588 25 00
fax. 58 588 24 93

Filia Pogódki
ul. Sambora 2, 83-236 Pogódki
tel. 58 588 11 21


REJESTRACJA INTERNETOWA
Skip to content